Nedejte vším žádnou šanci

Veš dětská (lat. Pediculus capitis) je cizopasný bezkřídlý a hlavně obtížný hmyz, který parazituje výhradně na pokožce hlavy lidí, kde se svými drápky pevně drží ve vlasech. Krev sají také larvy (nymfy), jež se líhnou z vajíček zvaných hnidy – typických kulovitých útvarů nalepených u kořínků vlasů.

S těmito miniaturními krev sajícími příživníky se za svůj život setkal téměř každý, a když ne osobně, pak určitě v rámci rodiny. Díky své velké odolnosti a rychlosti rozmnožování jsou noční můrou matek školáků i předškoláků, neboť právě v těchto kolektivech dochází k jejich největšímu šíření.
larva vši.jpg
Jak se bránit?

Pokud jsme na vši narazili poprvé, volíme nejrychlejší a nejjednodušší metodu – běžíme do lékárny či drogerie pro speciální přípravky proti vším a aplikujeme všem členům rodiny https://www.tevacz.cz/nedejte-vsim-zadnou-sanci. Vždy se doporučuje aplikovat tyto přípravky několikrát. Odborníci i laická veřejnost se ovšem shodují, že jsou vši čím dál odolnější vůči látkám v nich obsažených, navíc často obsahují stejnou účinnou složku. Jde to tedy i jinak? Zkusme se vrátit ke starým dobrým ověřeným „babským“ radám a zbavit se vší ihned, k přírodě šetrnou metodou a ještě k tomu ušetřit.
olivový olej.jpg
Co budeme potřebovat:

·         Olej, ocet

·         Pálenka (nejlépe domácí čím větší obsah alkoholu, tím lépe)

·         Francovka (alpa)

·         Tea tree olej

·         Hustý hřeben – všiváček

·         Fén, žehlička na vlasy
Postup:

1.       Smícháme 2 dcl octa se 2 dcl oleje (postačí klasický stolní). Směs nalijeme na suché vlasy a důkladně vmasírujeme hlavně u pokožky hlavy. Vlasy mírně vyždímáme a celou hlavu zabalíme pevně do potravinové fólie. Obtočíme ještě ručníkem, abychom vytvořili pod „čepicí“ větší teplo a necháme působit 1 – 2 hodiny.

2.       Pořádně vlasy umyjeme běžným šampónem (bude potřeba alespoň 3x, protože olej se hůře smývá).

3.       Do vlhkých vlasů aplikujeme několik kapek tea tree oleje a pečlivě pročešeme speciálním hřebenem – všiváčkem.

4.       Poté vyfénujeme horkým vzduchem.

5.       Suché vlasy na závěr přežehlíme žehličkou, bereme pramínek po pramínku a snažíme se nevynechat ani vlásek.
sušení vlasů.jpg

Má-li někdo problém s pachem octa, zvolí si v prvním kroku namísto něj a oleje pálenku, kterou vmasíruje do vlasů. Postup je dále stejný. Důležité je obrnit se trpělivostí – čím pečlivěji budete postupovat, tím větší šance na úspěch a to platí i u použití výše zmíněných přípravků z lékárny. Jako prevenci přidáme několik kapek tea tree oleje do šampónu a dětem před cestou do školy či školky kápneme olej rovnou na hlavu.

Celou proceduru zopakujeme za 7 dní, vypereme povlečení, důkladně vysajeme byt a máme vyhráno!

Nedejte vším žádnou šanci
4.5 (90%)8